e-Student » Φοιτητικό στέκι » Φοιτητικά Θέματα » Πανεπιστήμια & ΤΕΙ » Γενικό Φοιτητές μερικής φοίτησης

Σύνδεση
Όνομα χρήστη:

Κωδικός:

Δεν είστε μέλος;
Εγγραφείτε τώρα!
Νέα Μηνύματα
- The Music School
Από: tsakos
Ώρα: Χθες 23:44
Δραστηριότητα
 Σελίδα 1
Ο papas έδωσε θετική ψήφο στο μήνυμα Κατάληψη στο Μπέρκλεϊ του ThodorisFast
Forum: Ειδήσεις | Επικαιρότητα
Ώρα: Σήμερα - 00:56
Η κουκουρουκου έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Σήμερα - 00:43
Η κουκουρουκου άλλαξε το avatar της
Ώρα: Σήμερα - 00:39
Η muratti έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Σήμερα - 00:17
Ο ThodorisFast απάντησε στο θέμα Κατάληψη στο Μπέρκλεϊ
Forum: Ειδήσεις | Επικαιρότητα
Ώρα: Σήμερα - 00:14
Ο tsakos απάντησε στο θέμα The Music School
Forum: Κινηματογράφος & TV
Ώρα: Χθες - 23:44
Η ioulia7 έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Χθες - 23:05
Ο kontzap έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Χθες - 22:40
Ο astro7 έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Χθες - 17:22
Ο The Serpent απάντησε στο θέμα Συνειρμοί...
Forum: Διασκέδαση
Ώρα: Χθες - 15:03
 Σελίδα 1
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θέματος
Παλιά 07-09-13, 21:49   #1
enoughisenough
Απλός επισκέπτης

Φύλο: Άνδρας
Ιδιότητα: Φοιτητής
Σπουδές: Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών ΤΕΙ Καλαμάτας (Σπάρτη)
Διάβασε πρώτα! Φοιτητές μερικής φοίτησης

Καλησπέρα σε όλους,

θέλω να ρωτήσω όποιον γνωρίζει να μου δώσει μία απάντηση στο πρόβλημα μου ώστε να μάθω τι παίζετε και να είμαι έτοιμος όταν πάω στην γραμματεία της σχολής μου και αρχίσω τους πιθηκισμούς.

Λοιπόν να μπω στο θέμα...είμαι 30 χρονών, φουλ εργαζόμενος από τα 16 μου και το 2011 αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες και να σπουδάσω. Αρχικά το έκανα πιο πολύ σαν μια αλλαγή αλλά στην συνέχεια μου άρεσε πολύ τελικά! Όπως είπα όμως εργάζομαι στην Αθήνα και σε αυτή την ηλικία δεν είναι δυνατόν να αφήσω την δουλειά μου. Με την εργασία μου τα κανόνισα και μια φορά την εβδομάδα πηγαίνω στην Σπάρτη για να παρακολουθώ εργαστήρια.

Όταν πήγα να γραφτώ αρχικά στην σχολή όμως, δεν ήξερα τίποτα σχετικά με το τι ισχύει για όσους εργάζονται. Επειδή κάτι είχα ακούσει ότι ισχύει για τους εργαζόμενους, πήγα από την ημέρα της εγγραφής μου ακόμα στην γραμματεία και ρώτησα να με ενημερώσουν αν ισχύει κάτι διαφορετικό για όσους εργάζονται. Η απάντηση τους ήταν, αφού ρώτησε ο ένας τον άλλον, ότι δεν έχουν καμία σχετική ενημέρωση και πως δεν ξέρουν τίποτα. Επειδή δεν μου άρεσε η απάντηση ξαναρώτησα τις επόμενες ημέρες αρκετές φορές αλλά είχα πάντα την ίδια φοβερή απάντηση "Δεν έχουμε κάποια ενημέρωση".
Την επόμενη χρονιά ξαναρώτησα και είχα πάλι την ίδια απάντηση οπότε και θεώρησα ότι όντως δεν ισχύει κάτι διαφορετικό και πως όσα άκουγα ήταν απλώς φήμες για νόμους που τελικά δεν ψηφίστηκαν. Άλλωστε σκέφτηκα πως αν υπήρχε κάτι η γραμματεία θα το ήξερε καλύτερα από κάθε άλλο...
Τώρα θα ξεκινήσω το 5ο εξάμηνο και βλέπω πως δεν είναι το ίδιο εύκολο για εμένα να περνάω τα μαθήματα όπως θα ήταν εάν έμενα εκεί και παρακολουθούσα καθημερινά, οπότε άρχισα πάλι να το ψάχνω από φόβο μήπως δεν με φτάσουν τα 4+2 έτη. Και πριν από λίγο έπεσα πάνω σε ένα άρθρο που έλεγε για τους φοιτητές μερικής φοίτησης.
Τελικά ισχύει κάτι τέτοιο? Υπάρχει τέτοιο πράγμα σε ισχύ? Αν μια γραμματεία αγνοεί την ύπαρξη της μερικής φοίτησης πως το διεκδικεί κανείς? Που πρέπει να απευθυνθώ? Τι στο καλό πρέπει να κάνω τελικά? Και μήπως επειδή έχω ήδη σπουδάσει τα πρώτα δύο χρόνια σαν κανονικός φοιτητής δεν μπορώ να το αλλάξω τώρα πια? Φυσικά για όλα τα χρόνια έχω φουλ ένσημα (και με το παραπάνω) σε περίπτωση που χρειαστούν αποδείξεις.
Γνωρίζει κανείς οτιδήποτε? Μην πάω και τσακώνομαι χωρίς λόγο με την γραμματεία.
Ευχαριστώ
Το μέλος enoughisenough είναι εκτός σύνδεσης!  
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-13, 23:10   #2
Stephen
Μέλος

Το avatar του χρήστη Stephen

Φύλο: Άνδρας
Ιδιότητα: Φοιτητής
Προεπιλογή Απάντηση: Φοιτητές μερικής φοίτησης

Αν δουλευεις πανω απο 20 ωρες την εβδομαδα, μπορεις να κανεις αιτηση και να εισαι πλεον φοιτητης μερικης φοιτησης(αν γινει δεκτη). Το σχετικο ΦΕΚ ειναι αυτο http://www.old.ucg.gr/sites/default/files/document.pdf (δες τη σελιδα 19).
Το μέλος Stephen είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εγγραφείτε ή Σχολιάστε μέσω Facebook...

Αναγνώστες Θέματος
Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

(Εμφάνιση Όλων Μέλη που έχουν διαβάσει το θέμα τις τελευταίες 14 ημέρες: 0
Δεν υπάρχουν χρήστες προς εμφάνιση.
Εργαλεία Θέματος

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
sguide.gr - Εκπτώσεις για φοιτητές! Chemwizard Φοιτητικά Θέματα 10 26-08-12 17:46
Ημέρα καριέρας για φοιτητές Misty Island Φοιτητικά Θέματα 1 13-08-12 14:27
Γενικό Προκήρυξη θέσεων μερικής απασχόλησης για φοιτητές του ΑΠΘ Illusion Πανεπιστήμια & ΤΕΙ 5 08-10-11 19:04