e-Student » Φοιτητικό στέκι » Βάση Δεδομένων » Αξιολόγηση σχολών » Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας ΑΠΘ

Σύνδεση
Όνομα χρήστη:

Κωδικός:

Δεν είστε μέλος;
Εγγραφείτε τώρα!
Νέα Μηνύματα
Δραστηριότητα
 Σελίδα 1
Ο Tdentist έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Σήμερα - 01:33
Η mariabalabanova έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Χθες - 18:45
Η kate psy δημιούργησε το θέμα Μεταπτυχιακό στην Αγγλία
Forum: Μεταπτυχιακά
Ώρα: Χθες - 18:11
Η kate psy έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Χθες - 18:03
Η μελι έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 17-11-17 - 21:26
Ο ποτατοσα έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 17-11-17 - 17:03
Η Elenaki01 απάντησε στο θέμα Γυαλιά vs Φακοί επαφής
Forum: Χαλαρή κουβέντα
Ώρα: 16-11-17 - 18:36
Η Elenaki01 απάντησε στο θέμα Στοματική Υγιεινή
Forum: Χαλαρή κουβέντα
Ώρα: 16-11-17 - 18:34
Ο Manikas έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 16-11-17 - 17:51
Ο nikrose555 έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 16-11-17 - 16:56
Ο LEFTERIS1 έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 16-11-17 - 14:48
Ο efkellis έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 15-11-17 - 09:25
Η mar1a1982 έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 14-11-17 - 21:12
Ο Yoyo έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 14-11-17 - 16:16
Ο silis έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 14-11-17 - 12:11
 Σελίδα 1
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θέματος
Παλιά 04-10-11, 14:15   #1
grotesque_mask
Τακτικό μέλος

Το avatar του χρήστη grotesque_mask

Όνομα: Εύα
Φύλο: Γυναίκα
Ιδιότητα: Φοιτητής
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη)
Επάγγελμα: Φοιτητής/τρια
Σπουδές: Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης
Προεπιλογή Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας ΑΠΘ

1. Το εν λόγω τμήμα υπάγεται στη Φιλοσοφική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσ/νικης.
  2. ιστοσελίδα : www.enl.auth.gr
  3. Πρόκειται για το 1 από τα 2 τμήματα Αγγλικής Φιλολογίας που υπάρχουν στην Ελλάδα, το άλλο βρίσκεται στην Αθήνα και υπάγεται στη Φιλοσοφική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού πανεπιστημίου Αθηνών
  4. Απαραίτητο για να περάσει κανείς στη σχολή αυτή είναι να επιλέξει στις Πανελλαδικές το ειδικό μάθημα των Αγγλικών, για την εξέταση του οποίου απαιτείται -κατά γενική ομολογία και με επιφυλάξεις πάντα- ένα επιπεδο advanced .
  5. Το τμήμα της Αγγλικής Φιλολογίας στεγάζεται στην Παλιά και Νέα Φιλοσοφική που βρίσκονται στο κεντρικό campus του Αριστοτελείου, πάνω στην Εθνικής Αμύνης
  6. Η περσινή βάση του τμήματος είναι 20.822 μαζί με το ειδικό μάθημα.
  7. Όλα τα μαθήματα του τμήματος διδάσκονται στ' αγγλικά.
  8. Το τμήμα παρέχει τις εξής κατευθυνσεις: a) Θεωρητική και εφαρμοσμένη γλωσσολογία β)Αγγλική λογοτεχνία και πολιτισμός γ)Αμερικάνικη Λογοτεχνία και πολιτισμός δ) Μετάφραση και Διαπολιτισμικές σπουδές.
  9. Στο πρώτο έτος, όλα τα μαθήματα πλην της ξένης γλώσσας όπου υπάρχει δικαίωμα επιλογής μεταξύ Ιταλικών, Γαλλικών και Γερμανικών, είναι υποχρεωτικά. Στο πρώτο εξάμηνο (όπως και στο δεύτερο) υπάρχουν τρία εργαστηριακά μαθήματα, όπου υπάρχει όριο απουσιών. Στο πρώτο εξάμηνο τα εργαστηριακά μαθήματα είναι α)Γλωσσική Κατάρτιση β)Εργαστήριο Κριτικού λόγου ΙΙ: εισαγωγή στο δράμα γ)εργαστήριο κριτικού λόγου Ι: εισαγωγή στον πεζό λόγο. Εκτός από αυτά, στο πρώτο εξάμηνο έχουμε Εισαγωγή στη Μελέτη της Γλώσσας, καθώς και το φροντιστηριακού τύπου μάθημα Εισαγωγή στο Word, που διεξάγεται μια φορά, το περνάς και τελειώνεις. Όμως θεωρείται απαραίτητο για να παρακολουθήσει κανείς το "Δεξιότητες Η/Υ και έρευνας" που είναι εργαστηριακό μάθημα του Β' εξαμήνου.
  10. Γενικά το τμήμα παρέχει μαθήματα σχετικά με Λογοτεχνία, Γλωσσολογία, Μετάφραση, κλπ.
  11. [Ενδεικτικά] :Σύγχρονη Αγγλική Γλώσσα, Προφορικός Λόγος, Γραπτός Λόγος, Εισαγωγή στη Γλωσσολογία, Εισαγωγή στην Ψυχογλωσσολογία, Φωνητική, Φωνολογία, Ιστορία της Αγγλικής Γλώσσας, Μεθοδολογία Διδασκαλίας Σύγχρονων Γλωσσών, Στρατηγικές Γλωσσικής Εκμάθησης και Επικοινωνίας, Εποπτικά Μέσα Διδασκαλίας, Διδασκαλία Ξένων Γλωσσών με Υποστήριξη Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Μεθοδολογία Διδασκαλίας Σύγχρονων Γλωσσών, Αξιολόγηση και Οργάνωση Διδακτέας Ύλης, Σχεδιασμός Αναλυτικού Προγράμματος, Μεταφραστική Θεωρία και Πράξη, Ρητορική και Γλώσσα, Μεταφραστική Πρακτική, Αγγλικό Μυθιστόρημα 18ου – 19ου 20ου Αιώνα, Αγγλική Λογοτεχνία και Πολιτισμός, Αμερικανική Ποίηση, Κλασικοί Συγγραφείς Αμερικανικού Θεάτρου, κ.α. [πηγή]
  12. Η διάρκεια της σχολής είναι 4 χρόνια.
  13. Ο/η απόφοιτος του τμήματος μπορεί να εργαστεί στη δημόσια/ ιδιωτική εκπαίδευση ως καθηγητής Αγγλικών,ως μεταφραστές,σε δημόσιες υπηρεσίες και ιδιωτικές επιχειρήσεις που απαιτούν ειδικές γνώσεις της Αγγλικής γλώσσας και σε τράπεζες και οργανισμούς.
  14. [Προσωπική Άποψη] μέχρι στιγμής η σχολή μου αρέσει. Οκ μου τη δίνει λίγο το σύστημα με τις απουσίες, αλλά τα μαθήματα είναι ενδιαφέροντα ,άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο όπως είναι φυσικό, ανάλογα με τα γούστα του καθενός. π.χ. εμένα μαρεσει η λογοτεχνία οπότε μαρεσει πιο πολυ ο πεζός λόγος και το δράμα [λατρεύω το θέατρο], ενώ τα γλωσσολογικού τύπου Γλωσσική κατάρτιση και Εισαγωγή στη μελέτη της γλώσσας μ'αρεσουν λιγοτερο. ωστόσο το πρώτο μάθημα, η γλωσσική κατάρτιση, είναι καλό και βοηθητικό σ' όσους πρόκειται να διδάξουν τη γλώσσα. Οι καθηγήτριές μου είναι πολύ καλές, εκτός από μία που μου την ψιλοσπάει () και μου κάνει γλωσσική κατάρτιση, γιατί μας συμπεριφέρεται λες κ είμαστε στο σχολειο (). Αλλά σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλες, συμπαθητικές και εχουν ορεξη τοσο να διδαξουν το μαθημα οσο και να βοηθησουν τον φοιτητη.
  15. Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδων : α) θεωρητικη και εφαρμοσμενη γλωσσολογια β) αγγλικη λογοτεχνια και πολιτισμος γ) αμερικανικη λογοτεχνια και πολιτισμος δ)διδασκαλια αγγλικης ως ξενης γλωσσας . Διατμηματικα: α)Διερμηνειας και μεταφρασης β)σπουδες ευρωπαικης λογοτεχνιας και πολιτισμου.
  16. Επίσης πρέπει να πω οτι πρεπει να ειστε ετοιμοι να κανετε εργασιες οποτε απαιτει ορεξη και μερακι. Μη νομίζετε οτι έχει τοσο πολύ αραλίκι. Φυσικά δεν είναι σαν το σχολείο όπου ήταν πιεστικά πολύ το homework, αλλά και εδώ θέλει προσπάθεια και όρεξη. αν την έχετε, καλώς
  17. ό,τι άλλο , ρωτάτε xD
καλά , αυτό ειναι το ποστ που είχα κάνει στο άισκουλ. πολλά άλλαξαν από τότε, όσον αφορά τα προσωπικά γούστα. άρχισε να μ'αρέσει πολύ η γλωσσολογία σε σημείο που σκέφτομαι να ασχοληθώ μαζί της σοβαρά όταν αποφοιτήσω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 04-10-11 στις 15:14
Το μέλος grotesque_mask είναι εκτός σύνδεσης!  
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-08-17, 21:21   #2
G.felix
Απλός επισκέπτης

Φύλο: Άνδρας
Ιδιότητα: Πτυχιούχος
Προεπιλογή

Γεια σου Εύα,

Αν και έχουν περάσει πολλά χρόνια και υποθέτω έχεις τελειώσει και έχεις πάρει ηδη το πτυχίο σου, θα ήθελα αν σου είναι εύκολο και αν ποτέ διαβάσεις το μήνυμά μου να μου πεις με ποιο τροπο εξεταζεσαι στις τελικες εξετάσεις στις 3 λογοτεχνιες ( Poetry, Drama και Fiction ) ειναι οπως στη λογοτεχνια που είχαμε στη Γ' Λυκείου? και τέλος αν στην γλωσσολογία εκτος των ερωτησεων βάζουν και γλωσσολογικες ασκησεις.
Ειλικρινά εκτιμώ κάθε βοήθεια, θέλω τόσο πολύ να δώσω κατατακτηριες για το τμήμα αλλά η βοήθεια που λαμβάνω είναι ελαχιστη εως και μηδαμινή θα ελεγα και επισης δεν έχω την δυνατότητα να κάνω φροντηστηρια!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 17-08-17 στις 03:52
Αιτία: Συγχώνευση Πολλαπλών Μηνυμάτων.
Το μέλος G.felix είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εγγραφείτε ή Σχολιάστε μέσω Facebook...

Αναγνώστες Θέματος
Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

(Εμφάνιση Όλων Μέλη που έχουν διαβάσει το θέμα τις τελευταίες 14 ημέρες: 1
G.felix
Εργαλεία Θέματος

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γλωσσολογία Διδακτική της Γλώσσας Illusion Θέματα εξετάσεων 4 12-05-17 22:50
Ιατρική Τμήμα Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας fockos Σχολές Εξωτερικού 11 03-06-12 21:41
Φιλολογία Ζητήματα θεωρίας της Γλώσσας Μοναχική Παρατηρήτρια Σημειώσεις 0 17-09-11 22:12