e-Student » Γενική Συζήτηση » Γενικά και αόριστα » Ζωή σε άλλη χώρα - συζήτηση - υπέρ και κατά

Σύνδεση
Όνομα χρήστη:

Κωδικός:

Δεν είστε μέλος;
Εγγραφείτε τώρα!
Δραστηριότητα
 Σελίδα 1
Η panou έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Σήμερα - 11:54
Η yuki έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Χθες - 20:58
Ο student1 έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Χθες - 19:39
Ο akarafi έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Χθες - 16:34
Η Angelikh έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Χθες - 11:22
Ο bizimden έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 11-12-17 - 20:11
Ο pikot έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 11-12-17 - 19:49
Η ath_ch έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 11-12-17 - 16:35
Η kdepi έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 11-12-17 - 11:04
Η Dolleen έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 11-12-17 - 00:06
Η princessd έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 10-12-17 - 18:53
Η Γιορη έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 09-12-17 - 15:40
Η ioulbala έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 08-12-17 - 10:11
Η billkat έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 08-12-17 - 07:26
 Σελίδα 1
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θέματος
Παλιά 28-07-16, 14:55   #1
Scandal
Διαχειριστής e-Student.gr

Το avatar του χρήστη Scandal

Όνομα: Πέτρος
Φύλο: Άνδρας
Ιδιότητα: Φοιτητής
Περιοχή: Περιστέρι (Αττική)
Επάγγελμα: Web developer
Σπουδές: Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
ΙΕΚ: Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής με Πολυμέσα
Νέο! Ζωή σε άλλη χώρα - συζήτηση - υπέρ και κατά

Ένα θεματάκι για τη ζωή σε άλλες χώρες, εκτός δηλαδή Ελλάδας, αλλά και συζήτηση για τη ζωή εντός Ελλάδας.

Όσοι βρίσκεστε Ελλάδα:
1. Έχετε σκεφτεί ποτέ να φύγετε για εξωτερικό; Για που (ίσως) ;
2. [Όσοι το σκέφτεστε να φύγετε] Το θέλετε ή νιώθετε αναγκασμένοι λόγω των συνθηκών; Τι σας κρατάει ή τι σας παρακινεί από το να φύγετε;
3. Ποια στοιχεία θεωρείτε ως πλεονεκτήματα του να μένει κανείς στη χώρα του, όπως πχ εδώ (Ελλάδα) ;

Όσοι βρίσκεστε εξωτερικό λόγω σπουδών ή μόνιμα:
1. Σε ποια χώρα βρίσκεστε; Σκέφτεστε να επιστρέψετε στην Ελλάδα;
2. Πως είναι οι συνθήκες εκεί σε σχέση με την Ελλάδα σε θέματα επιπέδου ζωής όπως: οικονομία (τιμές προιόντων και υπηρεσιών σε σχέση με μισθούς τι μισθοί παίζουν), επιχειρηματικός τομέας, καθαριότητα περιβάλλοντος, συμπεριφορά ανθρώπων (και διαφορές με τους Έλληνες), σύστημα υγείας, εκπαίδευση, κράτος + ό,τι άλλο αξιοσημείωτο θέλετε να αναφέρετε.
3. Τι δυσκολίες αντιμετωπίζει στην αρχή κάποιος που πάει για πρώτη φορά εξωτερικό με σκοπό να μείνει μόνιμα, ειδικά όταν πάει μόνος του και καλείται να ξεκινήσει ουσιαστικά από το μηδέν;
Πως διαχειριστήκατε αυτές τις δυσκολίες;

Είναι ερωτήσεις που ίσως απαιτούν αρκετή ανάλυση, ωστόσο μπορείτε να τις απαντήσετε σταδιακά σε διαφορετικά μηνύματα.
Το μέλος Scandal είναι εκτός σύνδεσης!  
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-16, 16:11   #2
olario
Νέο μέλος

Φύλο: Γυναίκα
Σπουδές: Περιβάλλοντος Αιγαίου (Μυτιλήνη)
Προεπιλογή Απάντηση: Ζωή σε άλλη χώρα - συζήτηση - υπέρ και κατά

Έχω σκεφτεί πάρα πολλές φορές να φύγω εξωτερικό. Λονδίνο,βερολίνο κάτι τέτοιο. Όχι μόνο για επαγγελματική απόκατασταση στο αντικείμενο σπουδών μου αλλά και για μια καλύτερη ποιότητα ζωής. Έχω παει και στα δυο μέρη και ειχα μείνει αφωνη με το πως ζουν εκει οι ανθρωποι και με το πως ζουμε εμεις εδω. Παντα αυτο που με σταματάει είναι η οικογενεια μου και 1-2 αδερφικοι φιλοι. Καλως η κακως η αποσταση ειναι πολυ μεγαλο θεμα. Απο την μια δεν μπορω να μεινω για παντα εδω, απο την αλλη δεν θελω να χασω στιγμες με ανθρωπους που αγαπαω. Δεν θεωρω οτι εχει καποιο πλεονεκτημα η ζωη στην Ελλαδα. Εγω αυτο που χω καταλαβει ειναι οτι το να μιλας την ιδια γλωσσα δεν προυποθετει και ευκολοτερη συννενοηση
Το μέλος olario είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-16, 16:02   #3
Scandal

Θα παραδεχτώ κι εγώ ότι από τα πράγματα που με κρατάνε στην Ελλάδα είναι οι δικοί μου άνθρωποι (και κυρίως η μάνα μου ). Είναι μεγάλη απόφαση να τα αφήσεις όλα πίσω και να φύγεις και άλλωστε μια καλή δουλειά δεν είναι πάντα το παν.
Το μέλος Scandal είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-08-16, 12:27   #4
stylion
Νέο μέλος

κύριοι, ο γιος μου είναι εδώ και ένα χρόνο στη Γαλλία, είναι ποδηλάτης και αγωνίζεται
σε μια ομάδα εκεί. αν θέλετε να επικοινωνήσετε: www.nikosioannidis.com
Το μέλος stylion είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-08-16, 14:29   #5
Valder
Νέο μέλος

Το avatar του χρήστη Valder

Ιδιότητα: Πτυχιούχος
Περιοχή: Αθήνα (Αττική)
Επάγγελμα: Χρηματιστής

Ωραίο θέμα!

Εγω σκεφτόμουν (και ακόμα το σκέφτομαι, να δω για πόσο) σοβαρά να φύγω για λόγους δουλειάς και καλύτερης ζωής. Επίσης δεν θέλω τα παιδιά μου (όταν και αν κανω) να μεγαλώσουν σε μια χώρα του παραλόγου, της αναξιοκρατίας και της διαφθοράς.

Αυτή η τάση των Ελλήνων να ρέπουν προς τον παραλογισμό και να βαυκαλίζονται ότι είναι οι πιό πολιτισμένοι σε σχέση με τους δήθεν "κουτόφραγκους", είναι που μας οδήγησε στο 70% φορολογία, άλλο ένα 70% πραγματική ανεργία και ένα ολοστρόγγυλο 100% κοινωνική αδράνεια απέναντι στην εξαθλίωση.

[OFF-TOPIC] Επίσης οι Έλληνες είναι οι χειρότεροι εργοδότες και οι πιο παράλογοι "υπέυθυνοι" που κοιτάνε να βγάλουν κι από τη μυγα ξύγκι. Φτάσαμε ολες οι αγγελίες για δουλειά να είναι τηλεφωνικά κέντρα και να θέλουν πέντε διδακτορικά και 10 χρόνια προυπηρεσία. Για τι; Για τηλεφωνητής ή βοηθός ή δεν ξερω κι εγω τι. Που ένας λογικός άνθρωπος να σκεφτεί "τι έκανε 10 χρονια κι έμεινε βοηθός και δεν εξελίχθηκε" θα καταλάβει τι ζητάει ο Έλληνας επιχειρηματίας. Ένα μαλάκα να του κάνει απλά τη χαμαλοδουλειά σα ρομποτ και να μη τον βάλει μέσα με "εκπαιδεύσεις" στο αντικείμενο κλπ. Επενδύει ο Έλληνας σήμερα και θέλει να αποσβέσει χτες. Κι όλα αυτά αν δεν είναι και λίγο ρατσιστής στο ποιόν θα προσλάβει (ηλικία, φύλο, μέγεθος στήθους κλπ), πραγματάκια για τα οποία έχουν πέσει μηνυσάρες στην Ευρώπη κι έχουν βάλει μυαλό και βλέπεις προισταμένους με σκουλαρίκι και μπλε μαλλί. Μόνο εδω είναι σφιγμένοι χαρτογιακάδες αυστηροί και δυσκοίλιοι γιατί το χουν απωθημένο να τους δει η μάνα τους από το Τσοτίλι Κοζάνης μανατζαραίους σε πολυεθνική με γραβάτα. [/OFF-TOPIC]

Το τι με κράτησε -προσωρινά- πίσω, δεν ξέρω. Σίγουρα δεν είναι η αγάπη προς τη χώρα, η οποία υπάρχει μεν αλλά μπορεί κάποιος να την έχει κι από το εξωτερικό. Ίσως ο δισταγμός να κάνω το "προσκοπάκι" σε εναν ξένο τόπο, ψάξε δουλειά, ψάξε σπίτι, ρύθμισε τις λεπτομέρειες τις γραφειοκρατικές κλπ. Ίσως οι άνθρωποι. Νομίζω περισσότερο οι άνθρωποί μου με κράτησαν εδω.

Αν μπορέσω να το αλλάξω αυτό (να φύγω με παρέα ή απλά να μη με ενδιαφέρει το θεμα άνθρωποι) σίγουρα θα φύγω.

Το μόνο καλό που έχει η Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι το ωραίο κλίμα της. Αλλά μόνο με ωραίο κλίμα δεν στήνεις ζωή. Πρέπει να υπάρχει και οργάνωση και αξίες-νοοτροπία. Και δεν τα έχει αυτά η Ελλάδα επ ουδενί.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Valder : 08-08-16 στις 14:33
Το μέλος Valder είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-08-16, 21:18   #6
Scandal

Πάντως παιδιά αυτό που με προβληματίζει είναι πόσο πάτο θα πιάσουμε σαν χώρα, καθώς από τη μία τα περισσότερα άτομα με προοπτικές και ικανότητες φεύγουν από την Ελλάδα (και καλά κάνουν - εδώ μιλάμε για επιβίωση και καλύτερες συνθήκες ζωής) και από την άλλη οι επιχειρήσεις και οι επιχειρηματίες αποχωρούν από την Ελλάδα και χρήματα φεύγουν εκτός της χώρας.

Πως μπορεί να ορθοποδήσει μια χώρα από τέτοια πλήγματα και σε βάθος πόσων ετών;

Προβλέπω να φεύγουν όλοι και να μένουν στο τέλος εδώ οι ελληνάρες, αυτοί δηλαδή και η αγαπημένη τους πατρίδα (με τον ήλιο και τα νησιά της) που όλοι οι άλλοι μας ζηλεύουν και που... όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνες εκείνοι τρώγανε βελανίδια.
Το μέλος Scandal είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-17, 15:00   #7
xionati
Νέο μέλος

Φύλο: Γυναίκα

Εμενα η ερωτηση μου ειναι ακριβως αυτη
.... Κανω οικονομιζα για να μαζεψω λεφτα για ταξιδακι (μας εφαγε η λεσχη ειναι και μετριοτατο το φαγητο....) με κατι πακετα της WorldVentures που βρηκα. Το θεμα ειναι πως δεν ξερω ποιο απ ολα τα πακετα να αξιοποιησω...Βασικα ενας απο τους λογους που κανω αυτο το ταξιδι ειναι για να κανω και μια 'ερευνα αγορας" για πιθανη μεταναστευση λιαν συντομως....προσανατολιζομαι για Βερολινο βασικα καθως εχω καποιους συγγενεις εκει αλλα και σε κοντινες πολεις αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει....Λονδινο ειχα παει παλια με τους γονεις μου και η αληθεια ειναι οτι ειχα εντυπωσιαστει απο την ομορφια του..
Το μέλος xionati είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εγγραφείτε ή Σχολιάστε μέσω Facebook...

Αναγνώστες Θέματος
Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

(Εμφάνιση Όλων Μέλη που έχουν διαβάσει το θέμα τις τελευταίες 14 ημέρες: 0
Δεν υπάρχουν χρήστες προς εμφάνιση.
Εργαλεία Θέματος

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γενικό Ένα υπέρ-πανεπιστήμιο και δύο ΑΕΙ μένουν στην Αθήνα Webstudent Πανεπιστήμια & ΤΕΙ 4 30-01-13 14:13
Αργεντινή: Μεγάλες διαδηλώσεις κατά της κυβέρνησης fockos Ειδήσεις | Επικαιρότητα 0 09-11-12 13:06
Γίνεται προσαρμογή του γραπτού βαθμού υπέρ του φοιτητή; kwstas1 Φοιτητικά Θέματα 12 24-06-11 23:47
Πυρηνική ενέργεια: Υπέρ ή Κατά; fockos Γενικά και αόριστα 14 10-04-11 13:24