e-Student » Γενικό Λύκειο » Γ' Λυκείου & Πανελλαδικές » [Γ' Λυκείου] Ποια βοηθήματα χρησιμοποιείτε/ούσατε;

Σύνδεση
Όνομα χρήστη:

Κωδικός:

Δεν είστε μέλος;
Εγγραφείτε τώρα!
Δραστηριότητα
 Σελίδα 1
Η Dolleen έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Σήμερα - 00:06
Η princessd έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Χθες - 18:53
Η Γιορη έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 09-12-17 - 15:40
Η ioulbala έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 08-12-17 - 10:11
Η billkat έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 08-12-17 - 07:26
Η ali_key έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 08-12-17 - 01:13
Η Ευγενία έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 07-12-17 - 21:50
Η @andromaxi έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 07-12-17 - 11:26
Η myrtvk έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 06-12-17 - 12:15
Η ann έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 05-12-17 - 17:03
Η nanazrc έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 04-12-17 - 09:59
Ο billakos26 έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 04-12-17 - 00:20
Ο angelo έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 03-12-17 - 21:48
Η spartsi έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 02-12-17 - 21:09
Ο loucas95 έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 02-12-17 - 14:45
 Σελίδα 1
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θέματος
Παλιά 13-10-13, 23:07   #1
Scandal
Διαχειριστής e-Student.gr

Το avatar του χρήστη Scandal

Όνομα: Πέτρος
Φύλο: Άνδρας
Ιδιότητα: Φοιτητής
Περιοχή: Περιστέρι (Αττική)
Επάγγελμα: Web developer
Σπουδές: Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
ΙΕΚ: Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής με Πολυμέσα
Προεπιλογή [Γ' Λυκείου] Ποια βοηθήματα χρησιμοποιείτε/ούσατε;

Ποια βοηθήματα χρησιμοποιείτε; Ποιοι σας τα πρότειναν και πως σας φαίνονται με τη μέχρι τώρα ανάγνωσή τους; Μπορείτε να δώσετε και μια βαθμολογία 1 εως 10 για το καθένα;
Το μέλος Scandal είναι εκτός σύνδεσης!  
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-13, 00:26   #2
Dr.Antonisd
Μέλος

Το avatar του χρήστη Dr.Antonisd

Ιδιότητα: Φοιτητής
Προεπιλογή Απάντηση: [Γ' Λυκείου] Ποια βοηθήματα χρησιμοποιείτε;

Μαθηματικά κατεύθυνσης: Παπαδάκης εκδόσεις Σαββάλας.

Οι ασκήσεις του είναι ολοκληρωμένες στα πλαίσια της λογικής των εξετάσεων.Κάθε ενοτητα χωρίζεται σε παραγράφους.Σε κάθε κεφάλαιο έχει ανακεφαλαίωση με επαναληπτικά θέματα από όλες τις ενότητες, συν τα επαναληπτικά στο τέλος του βιβλίου.Πράγματα αρκετά θετικά για μια τέτοια προετοιμασία.
Θεωρώ ότι ένας μαθητής έχοντας δουλέψει και κατανοήσει παπαδάκη καθώς και τα θέματα των προηγούμενων ετών άνετα μπορεί να ανταποκριθεί στις τελικές εξετάσεις.

Τώρα για τους μαθητές που θέλουν το κάτι παραπάνω, θα το βρουν σε συλλογές ασκήσεων εδώ και εδώ.

Φυσική κατεύθυνσης: Μαθιουδάκης , Παναγιωτακόπουλος εκδόσεις Σαββάλας.

Κάθε ενότητα χωρίζεται σε 4 μέρη:
1ο) Ερωτήσεις τύπου Σ-Λ χωρίς δικαιολόγηση. (θέμα Α στις πανελλαδικές)
2ο) Ερωτήσεις τύπου Σ-Λ με δικαιολόγηση (θέμα Β στις πανελλαδικές)
3ο) Ασκήσεις (δεν θα έλεγα ότι η δομή και η δυσκολία τους αντιπροσωπεύει το θέμα Γ των πανελλαδικών )
4ο) Προβλήματα ( αντιπροσωπεύουν το θέμα Γ και αν είστε τυχεροί ίσως και ολόκληρο το 4ο)
Ακόμα στο τέλος μερικών κεφαλαίων έχει ανακεφαλαιωτικά.(δεν έχει σε ηλεκτρικές/φθίνουσες/εξαναγκασμένες ταλαντώσεις και κύματα.)

Νομίζω πως μ'αυτό ο μαθητής είναι καλυμένος.Αν θέλει το κάτι παραπάνω κυκλοφορεί το βιβλίο του Παναγιωτακόπουλου "Θέματα για εξετάσεις" εκδόσεις Σαββάλας καθώς μπορεί να κοιτάξει εδώ και εδώ.

ΑΕΠΠ Ξέρω ότι είναι καλό του Τσιωτάκη.Δεν το χρησιμοποίησα.Δεν νομίζω ότι χρειάζεται βοήθημα η ΑΕΠΠ.Λίγες καλές ασκήσεις χρειάζονται ώστε να μπείτε στην λογική, καθώς και η θεωρία του βιβλίου.

Μπορείτε να δείτε και εδώ.
Για πιο ψαγμένες ασκήσεις κοιτάξτε εδώ.

Δείτε και εδώ.
Σκοπός του εξεταζόμενου είναι να μάθει να σκέφτεται.Τα βοηθήματα με τις κάθε είδους ασκήσεις τους, συμβάλλουν σ'αυτό.
Το μέλος Dr.Antonisd είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-14, 06:30   #3
Μάρω.
Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάρω.

Φύλο: Γυναίκα
Ιδιότητα: Βιβλιόφιλος
Επάγγελμα: Animator

Τα βοηθήματα είναι απαραίτητα; Δηλαδή ένας μαθητής που κάνει ιδιαίτερα ή πηγαίνει φροντιστήριο χρειάζεται να αγοράσει και βοηθήματα; Στο Λύκειο εγώ δεν είχα πάρει, μόνο στην Α, μου είχαν δώσει κάποιοι γνωστοί μας. Και ντάξει, όπως όλοι και γω τις λύσεις έβλεπα. Δεν το χρησιμοποιούσα για περισσότερο διάβασμα. Φέτος θα πάω Γ, -επιτέλους τελειώνω- και θα κάνω ιδιαίτερα στα μαθήματα της κατεύθυνσης και στην έκθεση εννοειται, στης γενικής παιδείας θα τους ρίχνω μια ματιά να πηγαίνω και αδιάβαστη, όχι πως δεν θα πηγαίνω αλλά λέω. Εκτός από την βοήθεια που θα έχω από τα ιδιαίτερα, τι παραπάνω θα μου προσφέρουν τα βοηθήματα;
Το μέλος Μάρω. είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-14, 16:43   #4
Trix
Νέο μέλος

Το avatar του χρήστη Trix

Ιδιότητα: Μαθητής Γ' Λυκείου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από Μάρω. Εμφάνιση μηνύματος
Τα βοηθήματα είναι απαραίτητα; Δηλαδή ένας μαθητής που κάνει ιδιαίτερα ή πηγαίνει φροντιστήριο χρειάζεται να αγοράσει και βοηθήματα; Στο Λύκειο εγώ δεν είχα πάρει, μόνο στην Α, μου είχαν δώσει κάποιοι γνωστοί μας. Και ντάξει, όπως όλοι και γω τις λύσεις έβλεπα. Δεν το χρησιμοποιούσα για περισσότερο διάβασμα. Φέτος θα πάω Γ, -επιτέλους τελειώνω- και θα κάνω ιδιαίτερα στα μαθήματα της κατεύθυνσης και στην έκθεση εννοειται, στης γενικής παιδείας θα τους ρίχνω μια ματιά να πηγαίνω και αδιάβαστη, όχι πως δεν θα πηγαίνω αλλά λέω. Εκτός από την βοήθεια που θα έχω από τα ιδιαίτερα, τι παραπάνω θα μου προσφέρουν τα βοηθήματα;

Κοιτα εσυ εισαι θεωρητικη.. Δν εχω κοιταξει ποτε βοηθήματα θεωρητικης κ δν εχω ιδεα.. Αλλά για Μαθηματικα κ Φυσικη αν πηγαίνεις να πιασεις 16+, περαν του φροντιστηριου βοηθαει να καθεσαι μονος/η σου κ να λυνεις εξτρα ασκησεις, να κοιτας τη λυση κ να αυτοδιορθωνεσαι.. Εγω αυτό κανω οσο μπορω..

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:43 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 16:42 ----------

Στα Μαθηματικα Κατεύθυνσης εχω προς το παρον το 1ο τευχος του Παπαδακη, και είμαι αρκετα ευχαριστημενη γιατι εχει οργανωμενη την υλη, πληθωρα ασκήσεων ανα κατηγορια, και είναι κατανοητα.. Τα κριτήρια αξιολόγησης οργανωμένα, αλλά βρισκω τα θεματα πολύ ευκολα:ρ Θα του εβαζα 8:ρ Και του Μπαρλα όμως που ειχα στην Β Λυκειου ηταν πολύ καλο, οποτε μαλλον θα είναι καλο και στην Γ'.
Στην Χημεια Κατ εχω του Σαλτερη, ποιοτητα χρονια τωρα, δεν αφηνει τιποτα πισω, εχει παρα πολλες ασκησεις και το μεγαλυτερο θετικο του είναι η θεωρια, την κατανοω στο 100% χωρις να την εχω πολυκαταλαβει στο φροντιστηριο. Μπορω να του βαλω 10.
Στην Βιολογια Κατ εχω του Τζαβαρα, το οποιο εχει ωραιες και ενδιαφέρουσες ασκησεις των οποιων οι λυσεις στο πισω μερος είναι πληρεις και κατανοητες. Η θεωρια είναι δομημενη με ερωτήσεις κ απαντησεις, και είναι κατανοητη για μενα, αν εχω και παραλληλα το σχολικο. Τα κριτήρια αξιολογησης του είναι νορμαλ.. Θα εβαζα ένα 8 και εδώ:ρ
Το μέλος Trix είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-14, 22:56   #5
Μάρω.
Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάρω.

Ιδιότητα: Βιβλιόφιλος
Επάγγελμα: Animator

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από Trix Εμφάνιση μηνύματος
Κοιτα εσυ εισαι θεωρητικη.. Δν εχω κοιταξει ποτε βοηθήματα θεωρητικης κ δν εχω ιδεα.. Αλλά για Μαθηματικα κ Φυσικη αν πηγαίνεις να πιασεις 16+, περαν του φροντιστηριου βοηθαει να καθεσαι μονος/η σου κ να λυνεις εξτρα ασκησεις, να κοιτας τη λυση κ να αυτοδιορθωνεσαι.. Εγω αυτό κανω οσο μπορω..
Όσον αφορά την θεωρητική θεωρω πως απλα σε καθε μαθημα γράφει αναλυτικά το συντακτικό του κάθε κειμένου (στα αρχαια και στα λατινίκα, ακομα και στα κείμενα) αν και στα κείμενα απλα κανει υπεραλανλυση του κειμένου. Αλλα πιστεύω πως και χωρίς βοήθημα μπορει κάποιος να γράψει καλα. Σίγουρα θα μπορει κανεις να το βρει και σε ηλεκτρική μορφή. Όσον αφορά τα μαθηματικα και την φυσικη που λες σίγουρα λύνοντας ξανα και ξανα ασκησεις σε βοηθάει να εμπεδώσει στον τροπο και να μην κανεις το ίδιο λαθος σε κάποια παρόμοια άσκηση.
Το μέλος Μάρω. είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-04-15, 14:05   #6
Jhenry
Απλός επισκέπτης

Κάθε ενότητα χωρίζεται σε 4 μέρη:
1ο) Ερωτήσεις τύπου Σ-Λ χωρίς δικαιολόγηση. (θέμα Α στις πανελλαδικές)
2ο) Ερωτήσεις τύπου Σ-Λ με δικαιολόγηση (θέμα Β στις πανελλαδικές)
3ο) Ασκήσεις (δεν θα έλεγα ότι η δομή και η δυσκολία τους αντιπροσωπεύει το θέμα Γ των πανελλαδικών )
4ο) Προβλήματα ( αντιπροσωπεύουν το θέμα Γ και αν είστε τυχεροί ίσως και ολόκληρο το 4ο)
Ακόμα στο τέλος μερικών κεφαλαίων έχει ανακεφαλαιωτικά.(δεν έχει σε ηλεκτρικές/φθίνουσες/εξαναγκασμένες ταλαντώσεις και κύματα.)

six sigma certification
Το μέλος Jhenry είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-17, 15:46   #7
AlextzGr
Απλός επισκέπτης

Προεπιλογή Απάντηση: [Γ' Λυκείου] Ποια βοηθήματα χρησιμοποιείτε/ούσατε;

Χειμεια Γ λυκ ποιους τομους του Σαλτερη να παρω. Στα Public εχουν πολους αλλα δεν ξερω ποιοι ειναι οι πιο καινουργιοι μην παρω 2 τομος για την ιδια υλη.
Στειλτε link ποιοι ειναι.
Το μέλος AlextzGr είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εγγραφείτε ή Σχολιάστε μέσω Facebook...

Αναγνώστες Θέματος
Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

(Εμφάνιση Όλων Μέλη που έχουν διαβάσει το θέμα τις τελευταίες 14 ημέρες: 0
Δεν υπάρχουν χρήστες προς εμφάνιση.
Εργαλεία Θέματος

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Β' Λυκείου] Ποια βοηθήματα χρησιμοποιείτε; Scandal Β' Λυκείου 5 24-10-16 19:36
Βοηθήματα Λυκείου vachras Συγγράματα - Σχολικά Βοηθήματα 0 26-07-15 20:47
Βοηθήματα Β' Γυμνασίου και Β' & Γ' Λυκείου ρουσακη ε! Συγγράματα - Σχολικά Βοηθήματα 0 19-07-13 17:45
Πωλούνται βοηθήματα Γ' Λυκείου Katrin88 Συγγράματα - Σχολικά Βοηθήματα 0 28-05-13 21:29
Βοηθήματα Γ' Λυκείου Θοδωρής Συγγράματα - Σχολικά Βοηθήματα 0 03-05-13 13:04