e-Student » Φοιτητικό στέκι » Φοιτητικά Θέματα » Πολύ αργά για μεταπτυχιακό;

Σύνδεση
Όνομα χρήστη:

Κωδικός:

Δεν είστε μέλος;
Εγγραφείτε τώρα!
Νέα Μηνύματα
Δραστηριότητα
 Σελίδα 1
Ο theokont έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Χθες - 18:48
Η Konstantina89 έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Χθες - 12:59
Ο sotal έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Χθες - 12:45
Η Xara_xara έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Χθες - 08:20
Ο KOSTAS1313 έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Χθες - 07:28
Η NERBAN έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 25-06-17 - 21:51
Ο gianneas έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 25-06-17 - 13:20
Ο spyros_kar έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 25-06-17 - 01:18
Ο Josh έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 24-06-17 - 10:26
Η eleni.k δημιούργησε το θέμα Κατατακτήριες Εξετάσεις
Forum: Θέματα εξετάσεων
Ώρα: 24-06-17 - 09:40
Η eleni.k έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 24-06-17 - 09:35
Η Γκαρσόνα Βου άλλαξε το avatar της
Ώρα: 23-06-17 - 12:42
Η Γκαρσόνα Βου άλλαξε την εικόνα προφίλ της
Ώρα: 23-06-17 - 12:40
 Σελίδα 1
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θέματος
Παλιά 13-06-17, 18:54   #1
DiamondSnake
Απλός επισκέπτης

Φύλο: Άνδρας
Ιδιότητα: Φοιτητής
Επάγγελμα: Φοιτητής/τρια
Σπουδές: Φυσικής Θεσσαλονίκης
Προεπιλογή Πολύ αργά για μεταπτυχιακό;

Καλησπέρα παιδιά! Αυτό είναι το πρώτο μου πόστ, οι mods συγχωρήστε με αν η κατηγορία είναι λάθος και έπρεπε να το δημοσιεύσω στην υποκατηγορία των μεταπτυχιακών, αλλα νομίζω ότι η ερώτησή μου είναι λίγο γενική. Θα βάλω τα δυνατά μου να μην παρεκτραπώ! (το "ψητό" ξεκινά στη δεύτερη παράγραφο!)

Λίγο background για να σας βοηθήσει στην απάντηση: Είμαι 25 χρονών και σπουδάζω Φυσική. Είχα μεγάλο ενδιαφέρον για τις επιστήμες σε γενικό πλαίσιο πριν καν ξεκινήσω το δημοτικό, οπότε από μικρός ήξερα πάνω-κάτω με τι θα ασχοληθώ. Μάλιστα είχα πειστεί όταν αρχίσαμε να διδασκόμαστε Φυσική στο σχολείο ότι αυτό θα είναι το αντικείμενό μου. Στην πορεία απέκτησα ίσως λίγο μεγαλύτερη λατρεία για τους υπολογιστές και τον προγραμματισμό. Τέλος πάντων, έφτασα στην 3η Λυκείου με πολύ καλές επιδόσεις, όπου πλέον πήρα την απόφαση ότι θέλω να σπουδάσω ΗΜΜΥ. Ένα μικρό παραστράτημα στις πανελλήνιες δε μου το επέτρεψε, και κατέληξα στη 2η επιλογή που ήταν το Φυσικό. Παρά την αρχική απογοήτευση -καθαρά και μόνο λόγω αποτυχίας για την πρώτη επιλογή- πολύ γρήγορα αγάπησα τη σχολή, αλλά η πορεία μου σε αυτή λόγω διάφορων παραγόντων έμελλε να είναι ανώμαλη.

Δυστυχώς, λόγω οικονομικών δυσκολιών αναγκάστηκα να εργαστώ από το πρώτο έτος μέχρι το 6ο έτος - τώρα τελειώνω το 7ο. Μάλιστα, ειδικά τα τελευταία χρόνια, μιλάμε για εργασία η οποία έφτανε τις 6 από τις 7 μέρες της εβδομάδας και με εξαντλητικά ωράρια (στην τελευταία δουλεία δούλευα από το απόγευμα μέχρι τις 5 το πρωί). Δε θέλω να ρίξω όλη την ευθύνη στη δουλειά, καθώς και στις ελεύθερες ώρες δεν πίεζα τον εαυτό μου όσο χρειαζόταν. Η όλη κατάσταση μου δημιουργούσε μεγάλη ανασφάλεια, καθώς δεν μπορούσα να καταλάβω τη διδασκόμενη ύλη τόσο καλά και ένιωθα "κατώτερος". Ουσιαστικά, λοιπόν, 5ο-6ο έτος δεν πατούσα καν. Μόλις κατάφερα να σταματήσω να δουλεύω, αποφάσισα να συμμαζέψω την κατάσταση και να πάρω το πτυχίο μου. Πλέον οι υπερωρίες αφιερώνονται πάνω από τα βιβλία.

Φυσικά, τα πράγματα δεν τα περίμενα έτσι ακριβώς. Σκόπευα να τελειώσω τη σχολή μου έγκαιρα και με καλούς βαθμούς, καθώς όπως λέει και το θέμα, θέλω να κάνω μεταπτυχιακό με όλο μου το είναι. Δυστυχώς, χρωστάω τη μισή σχολή (αν και σκοπεύω να κάνω ένα καλό κούρεμα τώρα και τον Σεπτέμβρη) και έχω χάσει πάρα πολλές παραδόσεις, οπότε καταβάλλω διπλή προσπάθεια μόνος μου. Φοβάμαι όμως ότι κανείς δε θα δεχτεί σε μεταπτυχιακό κάποιον ο οποίος έκανε τόσα χρόνια να ολοκληρώσει τη σχολή (στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό που στοχεύω η διάρκεια φοίτησης είναι το πρώτο κριτήριο) και η πιο αισιόδοξη πρόβλεψη που μπορώ να κάνω είναι τα 8 έτη.

TL;DR: Είμαι αιώνιος φοιτητής χωρίς να το θέλω. Επιθυμώ να κάνω μεταπτυχιακό, αλλα ανησυχώ ότι δε θα με δεχθούν λόγω των πολυετών σπουδών.

Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι, αλλα ή σκέψη με αγχώνει κάθε φορά που πέφτω για ύπνο. Παιδιά, χρειάζομαι τη βοήθεια σας! Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Το μέλος DiamondSnake είναι εκτός σύνδεσης!  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εγγραφείτε ή Σχολιάστε μέσω Facebook...

Αναγνώστες Θέματος
Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

(Εμφάνιση Όλων Μέλη που έχουν διαβάσει το θέμα τις τελευταίες 14 ημέρες: 7
DiamondSnake, Merida, Rania., Rilia, Scandal, theelina, yozerehs
Εργαλεία Θέματος

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πληροφορική Μεταπτυχιακό στη Πληροφορική nikolaos Μεταπτυχιακά 3 30-07-15 10:34
Γενικό Μεταπτυχιακό phoenix Μεταπτυχιακά 5 24-05-15 14:26
Γενικό Ποιό μεταπτυχιακό; argiro bkr Μεταπτυχιακά 0 10-03-15 22:28
Γενικό Μεταπτυχιακό, Διδακτορικό Webstudent Μεταπτυχιακά 0 06-09-13 08:50
Μεταπτυχιακό και εργασία Misty Island Φοιτητικά Θέματα 3 03-08-13 23:55