e-Student » Γενικό Λύκειο » Α' Λυκείου » Γενική Συζήτηση Βοήθεια με την επιλογή κατεύθυνσης

Σύνδεση
Όνομα χρήστη:

Κωδικός:

Δεν είστε μέλος;
Εγγραφείτε τώρα!
Νέα Μηνύματα
Δραστηριότητα
 Σελίδα 1
Η Merida διέγραψε την εικόνα προφίλ της
Ώρα: 18-08-17 - 23:49
Η VasoK02 έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 18-08-17 - 09:31
Η Marakiblu έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 17-08-17 - 23:22
Η Shamer έδωσε θετική ψήφο στο μήνυμα Κατατακτήριες, Πανελλαδικές ή Μεταπτυχιακό? της αλ αλ
Forum: Πανεπιστήμια & ΤΕΙ
Ώρα: 17-08-17 - 19:14
Ο basiland έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 17-08-17 - 18:16
Ο KTS έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 17-08-17 - 14:28
Ο jerky έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 17-08-17 - 06:49
Ο Μιχάλης Τ. έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 16-08-17 - 22:28
Ο test123 έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 16-08-17 - 11:58
Ο ariΣ έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 16-08-17 - 10:24
 Σελίδα 1
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θέματος
Παλιά 10-04-17, 10:56   #1
marthakapa
Απλός επισκέπτης

Φύλο: Γυναίκα
Ιδιότητα: Μαθητής Α' Λυκείου
Προεπιλογή Βοήθεια με την επιλογή κατεύθυνσης

Καλησπέρα!
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την επιλογή κατεύθυνσης.Όπως όλοι ξέρετε η επιλογή κατεύθυνσης γίνεται στο τέλος της πρώτης Λυκείου δηλαδή φέτος.Έχω λιγότερο από 2 μήνες και δεν μπορώ να αποφασίσω με τίποτα.Λοιπόν,εμένα μου αρέσει παρα πολύ η Βιολογία και η Χημεία,με την Φυσική κάποτε είχα πρόβλημα τώρα όμως είμαι οκ.Στα Μαθηματικά όμως είμαι πολύ χάλια,δεν ξέρω αν φταίει ο καθηγητής γιατί όλο το τμήμα τα πάει χάλια,όπως και άλλες τάξεις που κάνει αυτός μάθημα.Πέρυσι που είμουν σε αλλο σχολείο ο καθηγητής μας ήταν πολύ καλος και δεν είχα πρόβλημα.Όμως φέτος είναι λες και βρίσκομαι σε ένα χάος (προφανώς και έχουν δυσκολέψει και δεν έχουν καμοία σχέση με το γυμνάσιο και εννοείται πως δεν τα ρίχνω όλα στον καθηγητή).Στην αρχή καταλάβαινα κάποια πράγματα όμως τώρα δεν καταλαβαίνω πολλά.Το μόνο πρόβλημα για να πάω θετική είναι τα Μαθηματικά.Στα αλλα μαθήματα της θετικής είμαι πολύ καλή και τα λατρεύω, όμως εκτός απο το γεγονος οτι είμαι τελείως χάλια στα Μαθηματικά δεν τα θέλω κιόλας.Έχω κοιτάξει τις σχολές της θετικής και με ενδιαφέρουν πάρα πολλες και μπορώ να μην δώσω Μαθηματικά (να δωσω δλδ μονο φυσικη χημεία βιολογία έκθεση) στις πανελλήνιες όμως σίγουρα το πανεπιστήμιο θα έχει μέσα Μαθηματικά και εγώ θα αντιμετωπίσω μεγάλο πρόβλημα τοτε και μπορεί να μην περάσω καν το μάθημα. Ετσι δεν θα μπορέσω να τελειώσω τις σπουδές μου.Από την αλλη μεριά μπορώ να πάω θεωρητική όμως δεν θα δώσω πανελλήνιες.Δεν με ενδιαφέρει καθόλου σαν κατεύθυνση και θα πάω μόνο γιατί πρέπει να έχουμε επιλέξει κάποια κατεύθυνση και γιατί βαθμολογούμαστε (πιστεύω πως στην θετική θα έχω πρόβλημα με τον βαθμό στα Μαθηματικά). Αν παω θεωρητική θα τα εχω παρατήσει ολα. Στην θεωρητική το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν είμαι καθόλου καλή στο συντακτικό των Αρχαίων,την γραμματική έχω αρχίσει να την μπερδεύω.Το μόνο που μου αρέσει από τα Αρχαία είναι η μετάφραση και είμαι και πάρα πολύ καλή.Στην Ιστορία δεν έχω πρόβλημα απλα δεν μπορώ να μάθω τελείως παπαγαλία.Γενικά η θεωρητική σαν κατεύθυνση μου φαίνεται βαρετή και μπουχτίζω εύκολα.Στην Έκθεση είμαι πολύ καλή,μου αρέσει παρα πολύ και είμαι από τους καλύτερους μαθητές στην τάξη μου και αυτό είναι πολύ καλό για τις πανελλήνιες.Η Έκθεση έτσι κι αλλίως είναι και στις 2 κατευθύνσεις. Επισης ενα αλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω ειναι οτι δεν μπορω να διαχειριστώ το αγχος μου και τον χρονο μου. Το αποτέλεσμα ειναι να κλαιω την ωρα που γραφω ενα απλο διαγώνισμα. Εννοειται πως δεν φευγω απο την αίθουσα απλως γραφω κλαιγοντας και αυτο ενδεχομένως να επηρεάζει και τον βαθμο. Γενικα παντα ειχα πρόβλημα με το αγχος μου και ισως να μην τα καταφέρω στις πανελληνιες λόγω αυτού. Δεν θα ηθελα να κλαιω κι εκει την ωρα που γραφω και να ξεφτιλιστώ. Το αγχος μου δημιουργεί κι αλλα προβλήματα οπως ταχυκαρδιες και γενικα δεν ειναι καλο για την υγεια μου πλεον. Ας το αφήσουμε αυτο στην ακρη ομως γιατι απέχουν πολυ οι πανελληνιες, οχι ομως η επιλογη κατευθυνσης.
Θα ήθελα παρα πολύ να με βοηθήσετε στην επιλογή μου γιατί τόσους μήνες δεν μπορώ να αποφασίσω σε ποια κατεύθυνση πρέπει να πάω.Περιμένω τα σχόλιά σας.

Με εκτίμηση,Μάρθα
Το μέλος marthakapa είναι εκτός σύνδεσης!  
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-17, 21:54   #2
Katia97
Απλός επισκέπτης

Φύλο: Άνδρας
Ιδιότητα: Φοιτητής
Προεπιλογή Απάντηση: Βοήθεια με την επιλογή κατεύθυνσης

Λοιπόν Μαρθα το σημαντικότερο κατεμε είναι να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα του άγχους σου ,όχι μόνο για τις πανελλαδικές (που αποτελεί κρίσιμο σημείο) αλλα και για την μετέπειτα ζωή σου.Επειδη και γω σαν μαθήτρια ήμουν πολυ αγχώδη,στις πανελλαδικές η κατάσταση έφτασε στο απροχώρητο και είχε αντίκτυπο στην υγεία μου, Τότε πίστευα οτι ηταν μόνο αυτή φάση της ζωη μου που θα είχα άγχος και μετα θα μπορούσα να διαχειριστώ τις καταστάσεις. Τωρα μπορω να σου πω οτι έκανα μεγάλο λάθος.Οποιος ειναι αγχώδης ως μαθητής θα ναι και ως φοιτητής και ως εργαζόμενος και γενικότερα σε οποιαδήποτε κρίσιμη περίσταση στη ζωή του ,με αποτέλεσμα να μην δίνει το 100% του αλλα και να κάνει κακό στο εαυτό του. Θεωρώ απαράδεκτο να κάθεσαι να κλαις για ένα τεστ.Απεβαλε το άγχος σου πίστεψε στον εαυτό σου απέκτησε αυτοπεπεποιθηση οτι μπορείς να τα καταφερεις, όσο είσαι μικρη γιατι μετα θα ειναι πιο δύσκολο.
Τωρα όσο αφορά την κατευεθυνση..πρεπει να ξέρεις οτι σε όλες τις θετικές επιστήμες τα μαθηματικά κατέχουν πρωταρχικό ρόλο...εξάλλου εκει στηρίζονται όλα. Προσπάθησε να μην επηρεάζεσαι απο τον καθηγητή και να δεις αν πραγματικά σαρεσουν.Το επίπεδο σίγουρα ανεβαίνει απο το γυμνάσιο (και που να δεις στο πανεπιστήμιο).Μην σε κάνει όμως αυτο να θες να τα παρατήσεις και να πας στην θεωρητική ενώ όπως λες την βρίσκεις βαρετή.. Τέλος αφού σαρεσει η βιολογία η χημεία και η φυσική πιστεύω οτι δεν γινεται να μην σαρεσουν τα μαθηματικά. Δεν γινεται σίγουρα να μας αρέσουν όλα εξίσου αλλα πιστεύω εσυ τα έχεις πάρει με κακό μάτι λόγω καθηγητή..κάτσε και ασχολησου με αυτά και κάλυψε τα κενά που πιθανόν να έχεις για να μην πελαγώσεις στην Τρίτη λυκείου.Οταν είμαστε καλοί σε κάτι συνήθως μας αρέσει...Ασχολησου και θα δεις την ομορφιά τους!
Το μέλος Katia97 είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εγγραφείτε ή Σχολιάστε μέσω Facebook...

Αναγνώστες Θέματος
Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

(Εμφάνιση Όλων Μέλη που έχουν διαβάσει το θέμα τις τελευταίες 14 ημέρες: 0
Δεν υπάρχουν χρήστες προς εμφάνιση.
Εργαλεία Θέματος

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθήματα Γ' Λυκείου Θεωρητικής Κατεύθυνσης bebe66 Συγγράματα - Σχολικά Βοηθήματα 1 18-06-14 16:44
Βοήθεια για επιλογή custom κομματιών σταθερού Η/Υ Pinkie Pie Τεχνολογία 85 13-06-13 23:43
Βοήθημα Λυκείου Μαθηματικά κατεύθυνσης Γ' Λυκείου. Pierrot Αναζήτηση βιβλίου 4 13-05-11 19:30