e-Student » Γυμνάσιο » Συζητήσεις για το Γυμνάσιο » Γ' Γυμνασίου » Γενική Συζήτηση Ιατρική, Λύκειο και επιλογές..

Σύνδεση
Όνομα χρήστη:

Κωδικός:

Δεν είστε μέλος;
Εγγραφείτε τώρα!
Νέα Μηνύματα
Δραστηριότητα
 Σελίδα 1
Ο Josh έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Χθες - 10:26
Η eleni.k δημιούργησε το θέμα Κατατακτήριες Εξετάσεις
Forum: Θέματα εξετάσεων
Ώρα: Χθες - 09:40
Η eleni.k έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: Χθες - 09:35
Η Γκαρσόνα Βου άλλαξε το avatar της
Ώρα: 23-06-17 - 12:42
Η Γκαρσόνα Βου άλλαξε την εικόνα προφίλ της
Ώρα: 23-06-17 - 12:40
Η Γκαρσόνα Βου έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 23-06-17 - 12:39
Η terxara έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 22-06-17 - 16:16
Η elchris έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 22-06-17 - 11:52
Η maraki77 άλλαξε το avatar της
Ώρα: 22-06-17 - 09:41
Η solfasi έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 21-06-17 - 21:59
Ο evaggelou έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 21-06-17 - 09:41
Ο DKONSTA17 έκανε εγγραφή στο e-Student
Ώρα: 21-06-17 - 09:37
Η Rilia απάντησε στο θέμα Ποιο βιβλίο διαβάζετε τώρα;
Forum: Γενική συζήτηση
Ώρα: 19-06-17 - 21:07
Η Rilia απάντησε στο θέμα Ποιός σκότωσε τον Άκροϊντ
Forum: Προτείνετε ένα βιβλίο
Ώρα: 19-06-17 - 21:00
 Σελίδα 1
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θέματος
Παλιά 30-04-16, 15:46   #1
Elli273
Απλός επισκέπτης

Το avatar του χρήστη Elli273

Όνομα: Έλλη
Φύλο: Γυναίκα
Ιδιότητα: Μαθητής Γ' Γυμνασίου
Προεπιλογή Ιατρική, Λύκειο και επιλογές..

Γεια σας!
Είμαι η Έλλη, 14 χρονών, κι πάω στην τρίτη γυμνασίου...
Είμαι άριστη στο σχολείο μου (χωρίς να θέλω να το παινευτώ απλώς θα σας βοηθήσει να μου απαντήσετε σε κάτι παρακάτω), και θα με ενδιέφερε η ιατρική.
Πιο συγκεκριμένα η χειρουργική, αλλά υπάρχει ένας φόβος , ο οποίος είναι:
"Τι θα γίνει αν δεν περάσω στις πανελλήνιες;"
Για να αποφευχθεί αυτό το γεγονός αποφάσισα να κάνω ό,τι μπορώ, για να αριστεύω... Όμως απ' ο,τι έχω μάθει το 80% των μαθητών στο λύκειο πάνε σε φροντιστήρια, λόγω του άθλιου εκπαιδευτικού συστήματός μας, και ήδη γνωρίζω πως οι γονείς μου δεν θα καταφέρουν να "σηκώσουν" οικονομικά ένα τέτοιο βάρος

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:
1. Υπάρχουν κοινωνικά, δωρεάν φροντιστήρια;
2. Πόσο δύσκολη είναι η ύλη στην δευτέρα και τρίτη λυκείου για θετικές επιστήμες, τρίτου επιστημονικού πεδίου; (Αν κάποιος έχει γνωστούς ή αδέρφια εκεί)
3. Εσείς θα συνεχίζατε να θέλατε ιατρική στην θέση μου; ή θα διαλέγατε κάτι εντελώς διαφορετικό; (Ξέρω πως είναι λίγο ανόητο να σας ρωτάω κάτι τέτοιο, μα έχω βρεθεί σε ένα αδιέξοδο)

Ευχαριστώ που διαβάσατε το ατελείωτο κατεβατό μου : ) Παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι ή έχετε κάποια άποψη, απαντήστε μου, θα το εκτιμήσω δεόντως
Το μέλος Elli273 είναι εκτός σύνδεσης!  
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-16, 18:52   #2
tsakos
Μόνιμο μέλος

Το avatar του χρήστη tsakos

Φύλο: Άνδρας
Ιδιότητα: Φοιτητής
Περιοχή: Αγία Άννα (Ηλεία)
Επάγγελμα: Φοιτητής/τρια
Σπουδές: Νοσηλευτικής Αθήνας
Προεπιλογή Απάντηση: Ιατρική, Λύκειο και επιλογές..

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από Elli273 Εμφάνιση μηνύματος
"Τι θα γίνει αν δεν περάσω στις πανελλήνιες;"
Για να αποφευχθεί αυτό το γεγονός αποφάσισα να κάνω ό,τι μπορώ, για να αριστεύω... Όμως απ' ο,τι έχω μάθει το 80% των μαθητών στο λύκειο πάνε σε φροντιστήρια, λόγω του άθλιου εκπαιδευτικού συστήματός μας, και ήδη γνωρίζω πως οι γονείς μου δεν θα καταφέρουν να "σηκώσουν" οικονομικά ένα τέτοιο βάρος

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:
1. Υπάρχουν κοινωνικά, δωρεάν φροντιστήρια;
2. Πόσο δύσκολη είναι η ύλη στην δευτέρα και τρίτη λυκείου για θετικές επιστήμες, τρίτου επιστημονικού πεδίου; (Αν κάποιος έχει γνωστούς ή αδέρφια εκεί)
3. Εσείς θα συνεχίζατε να θέλατε ιατρική στην θέση μου; ή θα διαλέγατε κάτι εντελώς διαφορετικό; (Ξέρω πως είναι λίγο ανόητο να σας ρωτάω κάτι τέτοιο, μα έχω βρεθεί σε ένα αδιέξοδο)

Ευχαριστώ που διαβάσατε το ατελείωτο κατεβατό μου : ) Παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι ή έχετε κάποια άποψη, απαντήστε μου, θα το εκτιμήσω δεόντως
Aν δε περάσεις ιατρική μπορείς είτε να ξαναδώσεις πανελλαδικές ή να μπεις σε μια παραιατρική σχολή και να δώσεις με κατατακτήριες ιατρική στην συνέχεια.

1) Υπάρχουν κοινωνικά φροντιστήρια αλλά είναι θέμα τύχης αν θα πέσεις σε καλό φροντιστή ή να είσαι σε τάξη καλού επιπέδου. Δεν ξέρω παραπάνω πληροφορίες.
2) Δεν ξέρω είναι υποκειμενικό θέμα δεν ήμουν τόσο καλός μαθητής για να περάσω με πανελλαδικές.
3) Nαι φυσικά (αν θέλεις κάτι σιγουρα θα το πετύχεις). Και εγώ είχα ως σκοπό την ιατρική αλλά πέρασα νοσηλευτική δεν ήμουν τόσο καλός μαθητής σαν εσένα πέρασα όμως ιατρική την τέλειωσα και τώρα είμαι ιατρός.

Στα χρόνια που σπούδασα ιατρική έχω να διαπιστώσω ότι:
Πολλοί φοιτητές ιατρικής είναι από πλούσιες οικογένειες (τα λεφτά, τα φροντιστήρια και γενικά το σύστημα παιδείας μας ευνοούν τις πλούσιες οικογένειες)

Υπάρχουν ομως και παιδιά που είναι σε χάλια οικονομική κατάσταση αλλά είναι σαφώς λιγότερα σε αριθμό.

Τα παιδιά που μπήκαν με πανελλαδικές μπήκαν με την βοήθεια είτε ιδιωτικών σχολείων είτε φροντιστηρίων είτε και του δύο με κοινωνικά φροντιστήρια δεν έχω ακούσει κανέναν να μπει αν και είναι

Υπάρχουν παιδιά που μπήκαν με πραγματικά χαμηλό επίπεδο γνώσεων (με εξετάσεις ομογενών, αλλοδαπών, νυχτερινού)

Έχουμε οπότε δύο σταθμά παιδιά με αρκετές γνώσεις, μαθηματικά μυαλά κοκ και παιδιά που δεν ξέρουν ούτε τα βασικά από τις γνώσεις του Λυκείου. '

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsakos : 30-04-16 στις 19:17
Το μέλος tsakos είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-05-16, 14:00   #3
Elli273
Απλός επισκέπτης

Το avatar του χρήστη Elli273

Όνομα: Έλλη
Ιδιότητα: Μαθητής Γ' Γυμνασίου

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και την καλοσύνη σου, για να μου δώσεις επιπλέον πληροφορίες Θα συνεχίσω την προσπάθειά μου και στην τελική ίσως γίνω και εγώ μια νοσηλεύτρια (Αν δεν επιτύχω στις Πανελλαδικές επανειλημμένα) Καλό μήνα και Χριστός Ανέστη
Το μέλος Elli273 είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-05-16, 17:10   #4
Ace of Spades
Συντονιστής

Το avatar του χρήστη Ace of Spades

α tsako κανε μας και μια διατριβη με βαση τις εμπειριες σου σαν γιατρος ειναι δυσκολα τα πραματα στο αγροτικο;
Το μέλος Ace of Spades είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-05-16, 20:37   #5
tsakos
Μόνιμο μέλος

Το avatar του χρήστη tsakos

Φύλο: Άνδρας
Περιοχή: Αγία Άννα (Ηλεία)
Επάγγελμα: Φοιτητής/τρια
Σπουδές: Νοσηλευτικής Αθήνας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από Ace of Spades Εμφάνιση μηνύματος
α tsako κανε μας και μια διατριβη με βαση τις εμπειριες σου σαν γιατρος ειναι δυσκολα τα πραματα στο αγροτικο;
Δεν έχω αρχίσει ακόμα σε λίγες μέρες βγαίνει από ότι ξέρω η αίτηση. Θα γράψω αναλυτικά τις εμπειρίες μου όπως και τι μισθό θα παίρνω.

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:37 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 20:36 ----------

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από Elli273 Εμφάνιση μηνύματος
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και την καλοσύνη σου, για να μου δώσεις επιπλέον πληροφορίες Θα συνεχίσω την προσπάθειά μου και στην τελική ίσως γίνω και εγώ μια νοσηλεύτρια (Αν δεν επιτύχω στις Πανελλαδικές επανειλημμένα) Καλό μήνα και Χριστός Ανέστη
Σκέψου και την φυσικοθερπαεία (δίνει πολύ καλές βάσεις για ιατρική) ή κανά Χημικό ή Βιολογικό (θα σου φανουν πιο εύκολα τα μαθήματα των κατατακτήριών). Έχεις χρόνο να σκεφτείς μην αγχώνεσαι από τώρα απόλαυσε την μαθητική σου ζωή να έχεις όμως πρώτο στόχο την ιατρική και μετά άλλες σχολές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsakos : 01-05-16 στις 22:52
Το μέλος tsakos είναι εκτός σύνδεσης!   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εγγραφείτε ή Σχολιάστε μέσω Facebook...

Αναγνώστες Θέματος
Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

(Εμφάνιση Όλων Μέλη που έχουν διαβάσει το θέμα τις τελευταίες 14 ημέρες: 0
Δεν υπάρχουν χρήστες προς εμφάνιση.
Εργαλεία Θέματος

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΠΑ.Λ VS Γενικό Λύκειο Scandal Συζητήσεις για τα ΕΠΑ.Λ 15 18-06-15 13:49
Γενική Συζήτηση Οι πρώτες εντυπώσεις από το Λύκειο Scandal Α' Λυκείου 0 13-10-13 21:40
Απουσίες: έχουν νόημα στο λύκειο; Scandal Μαθητικές Συζητήσεις 0 13-10-13 21:30
Οι αλλαγές στο Λύκειο Chemwizard Οι εξελίξεις στην παιδεία 18 01-02-12 17:22